Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_pkggsla2qh5nuq0g24ui2atbs1, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /var/www/vhosts/haberplus.net/httpdocs/index.php on line 9
Portre Sanatçısı, Ressam Nevzat Çevik Kimdir?

Portre Sanatçısı, Ressam Nevzat Çevik Kimdir?

Portre sanatçısı Nevzat Çevik Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi Nasrettin Hoca’nın memleketidir. Nasrettin Hoca’nın kültüre ve bilgiye verdiği önemin ışığında günümüzde de birçok sanatçı bu şirin ilçeden çıkmaktadır.

Portre Sanatçısı, Ressam Nevzat Çevik Kimdir?
Portre Sanatçısı, Ressam Nevzat Çevik Kimdir? admin

Portre Sanatçısı, Ressam Nevzat Çevik Kimdir?

Portre sanatçısı Nevzat Çevik Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi Nasrettin Hoca’nın memleketidir. Nasrettin Hoca’nın kültüre ve bilgiye verdiği önemin ışığında günümüzde de birçok sanatçı bu şirin ilçeden çıkmaktadır. Türkiye’de yaptığı portreler ile bu konuda haklı bir ün sahibi olan Nevzat Çevik, ülkemizin en nezih kişilerini eğitmiş olan köy enstitülerinden Yunus Emre İlkokulundan mezun olduktan sonra 1 sene boyunca öğretmenlik görevi yapan Nevzat Çevik, ilgi duyduğu resim ile ilgili ilk çalışmalarını Atatürk ve Kralların Ressamı olarak ünlenen Cemil Karababa’nın atölyesinde çalışarak gerçekleştirdi.

Nevzat Çevik, yenilikçi düşüncelerini resim ve portre dünyasına yansıtarak ilkleri gerçekleştirmiş ve tüm Türkiye tarafından bilinirliğini arttırmıştır. Bu çalışmalar arasında ilk billboard çalışmaları, üç büyük parti liderlerinin resimlerini pistole adı verilen teknikle uygulamıştır. Yaptığı bu çalışmalar sonucunda kazanmış olduğu haklı ün sayesinde 1988 yılından itibaren 3 yıl boyunca Türk Hava Yolları kurumu bünyesinde reklam departmanında çalıştı.

NEVZAT ÇEVİK VE YURTDIŞI MACERASI

Ülkenin en büyük kurumlarından birinde çalışarak genişleyen sosyal çevresi aracılığı ile Nevzat Çevik’in yolu yurt dışına çıkıyordu. Rusya’nın ressamlık ve portre sanatı ile ünlenmiş kültür şehri Saint Petersburg’a giden Nevzat Çevik, bu şehirde yakın arkadaşı Aleksander Kapshuk ile 5 yıl boyunca çalışmalar gerçekleştirdi. Bu 5 yıllık süreç Nevzat Çevik’in ressamlık ve portre sanatı ile ilgili derin bilgiler öğrenmesi adına önemli bir süreç idi. Bu çalışma süreci içerisinde ışık bilgisi, renk bilgisi, iskelet yapı çizimi, tonlama gibi birçok konuda öğrendiği derin ve ender bilgilerle kendi bakış açısını katarak resim dünyasına yeni bir soluk getirmeyi başardı.

MEMLEKET HASRETİ: YURDA DÖNÜŞ

Yaşadığı hayatın rotasını belirleyen Atatürk’ün izinden ayrılmadan çalışmalarını ve vizyonunu şekillendiren portre ressamı Nevzat Çevik, Rusya’da geçirdiği 5 yıllık sürecin ardından Türkiye’ye dönüş kararı alır. Rusya’ya gitmeden önce Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin kurulduğu 1989 yılında sanatçı olarak görev alan Nevzat Beyefendi, Rusya dönüşünde de Türkiye’nin gururu olacak işlere imza attı. İstanbul Harbiye’de yer alan Askeri Müze ve Kültür Sitesi komutanlığı bünyesinde 2 yıl süre ile sanat danışmanlığı görevini üstlenen ressam 2011 yılında bu görevinden ayrılarak kendi özgür ruhunun, kendi tarzının ve yenilikçi fikirlerin ışığında portre çalışmalarına devam etti.

Türkiye’nin birçok bilinen iş adamının portresini çizen ünlü ressamın bilinirliği Türkiye tarafından onaylanırken yine Eskişehirli olan ve kültür sanata olan ilgisi ile bilinen Yılmaz Büyükerşen tarafından 2013 yılında açılan Eskişehir Bal mumu Heykelleri müzesinde bal mumundan heykeli yapılan tek Türk portre ressamıdır. Cumhuriyete olan bağlılığı ve Atatürk’ün izinde belirlediği çizgisi ile insanlığa yüzlerce kıymetli eser kazandıran Nevzat Çelik’in portreleri şu anda bile ülkemizdeki müzelerde en çok eseri bulunan yaşayan tek Türk sanatçıdır.

Nevzat Çevik Espas Sanat Evi bünyesi adı altında Cemre Reklam, Dijitalbaski.org markaları yer almaktadır.

Dijitalbaski.org sitemizde bulunan Atatürk Posteri‘nin çizimleri kendisine ait olup siz değerli müşterilerimiz ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Nevzat Çevik Atatürk Portresi çizimlerini incelemek için sayfamızı ziyaret ediniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ardıç Yağı ve Cilde Mucizevi Faydaları
Ardıç Yağı ve Cilde Mucizevi Faydaları
Kuruyan Dirseklerinize Çözüm Tavsiyeleri
Kuruyan Dirseklerinize Çözüm Tavsiyeleri