Hermes Hair Clinic'e Sorduk: Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Dünyanın 62 ülkesinden 12.000’den fazla insana hizmet etmiş olan Türkiye’nin en önemli saç ekim kliniklerinden olan HermesHairClinic uzmanlarıyla saç ekiminden sonra hastaların nelere dikkat etmesi gerektiğini konuştuk.

Hermes Hair Clinic'e Sorduk: Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
Hermes Hair Clinic'e Sorduk: Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli? Editör

Dünyanın 62 ülkesinden 12.000’den fazla insana hizmet etmiş olan Türkiye’nin en önemli saç ekim kliniklerinden olan Hermes Hair Clinic uzmanlarıyla saç ekiminden sonra hastaların nelere dikkat etmesi gerektiğini konuştuk. Sürecin sağlıklı ilerleyip arzu edilen şekilde tamamlanabilmesi için, operasyon sonrasının da oldukça önemli olduğunu belirten yetkiler, hastaları aşağıdaki konularda uyarıyor:

Operasyon Sonrası Yapılması Gereken Dikkat ve Bakım Neden Önemlidir?

Saç ekimi oldukça pozitif sonuçlar doğuran, hassas ve teknik bir tıbbi müdahaledir. Saç ekimi tamamlandığında işlemin yaklaşık %90’ı bitmiş demektir. Geriye yalnızca iyileşme süreci kalır. Bu sürece hastanın azami önem göstermesi, hem operasyon sürecinde verilen emek, sürdürülen çalışma hem de hastanın para, zaman ve moral kaybı yaşamaması açısından son derece önemlidir.

Operasyon Öncesi İlk Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bu hususların tümü işlemi yapacak uzmana önemle danışılmalıdır. Bu hususta yapılması gereken en önemli hususlardan biri alkolü operasyondan 1 ay öncesinde bırakmış olmak, sigarayı ise yine operasyondan 1 gün önce içmemiş olmak ve operasyon günü yine sigara içmemek saç köklerinin tutunabilmesi için önemlidir.

İyileşme Sürecinde Ne Tür Kıyafetler Giyilmelidir?

Baş bölgesinden geçirilmeyen kıyafetlerin tercih edilmesi elzemdir. Hırka, fermuarlı giysiler gibi önden açılıp kapanan giysiler kafa bölgesine temas etmeyeceğinden en sağlıklı olandır. Tişört veya kazak gibi kıyafetler yeni ekilen saç kökünün kaybedilmesine yol açabilir.

İyileşme Sürecinde Yıkanılabilir Mi?

Ekim işlemi sonrası ilk yıkamayı işlemi yapan uzmanınız gerçekleştirecektir. İşlemden iki gün sonra bu yıkama klinikte gerçekleştirilir. Bu iki gün içerisinde hasta tarafından saç ekimi yapılmış alan hiçbir şekilde su değdirilmemelidir.

Saç Ekimi Sonra Sosyal Aktivitelerden Kaçınılmalı Mıdır?

Bir süre için evet. Yaklaşık iki hafta kadar hastalar kuaför, sauna, yüzme, hamam gibi aktivitelerden kesinlikle kaçınmalıdır. Çünkü tüm bu aktiviteler sırasında saç köklerinin enfeksiyon kapması mümkündür.

Saç Ekimi Sonrasında Baş Kısmında Aksesuar Kullanılmalı Mıdır?

Öncelikle saç ekimi yapılan alan dış etkenlerden, hava şartlarından, gelebilecek her türlü darbe ve olumsuz etkiden korunmalıdır. Bunun için başa çok dar veya sert olmayan, ekim yapılan deri bölgesine yapışmayan,  o alanı boşlukta bırakan (çökme yapmayan) kep türü spor veya golf şapkaları kullanılmalıdır.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Spor yapmayı iki haftalık süreç içerisinde önermiyoruz. Özellikle başa darbe alınmasına sebebiyet verecek futbol, basketbol, boks, güreş gibi sert sporlar tedaviden 45 gün sonra yapılmaya başlanmasına çok dikkat edilmelidir.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Bu süre büyük oranda hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Fakat genele baktığımızda 3 ay ile 6 ay arasında ilk sonuçların ortaya çıktığını görebiliriz. Saçların tam anlamıyla gelişmesi 1 yıldan sonra tamamlanmış olur.

Gece Uyurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uyuma esnasında yeni ekilen saç köklerinin yastık veya yorgan gibi etkenlere değmemesi çok önemlidir. Bunun için yumuşak ve büyük yastıklardan kaçınmak gereklidir. Mümkün olduğunca sert ve küçük yastıklar saçın zarar görmesini engeller. Yeni ekilen saç köklerinin sağlığı için yaklaşık iki hafta boyunca sırtüstü yatılmalı, yüzüstü yatma şeklinden kaçınılmalıdır.

Saç Ekim Sonrasında İlaç Alınabilir Mi?

Bunun için de uyulması gereken süre iki haftadır. Bu süreç içerisinde bitkisel tedaviler veya aspirin, e vitamini, ginseng gibi kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulmalıdır.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Ali Erbil'den müjdeli haber geldi
Mehmet Ali Erbil'den müjdeli haber geldi
Jennifer Lopez hayranının kucağında dans etti
Jennifer Lopez hayranının kucağında dans etti