Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_u7pane52khj6n9ock7e5au7t13, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /var/www/vhosts/haberplus.net/httpdocs/index.php on line 9
Yıldırım mı imamoğlu mu! Dev anket

Yıldırım mı imamoğlu mu! Dev anket

Haberin ayrıntıları için tıklayın

Yıldırım mı  imamoğlu mu! Dev anket
Yıldırım mı  imamoğlu mu! Dev anket Tuğba Civik

YSK'nın seçim tekrarı kararının ardından anket şirketlerinin değerlendirmeleri gündeme gelmeye devam ediyor. PİAR Araştırma AKP'nin adayının arkasında iktidar gücü olduğuna dikkat çekerken, kitlenin İmamoğlu'ndan yana olduğunu söyledi.
Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul'da seçimlerin yenilenmesine ilişkin karar aldı. 23 Haziran'da tekrarlanacak seçimler öncesi anket şirketlerinin analizleri gündeme düşmeye devam ediyor.

PİAR Araştırma şirketi İstanbul seçimlerine ilişkin yayınladığı son analizde, AKP'nin adayı Binali Yıldırım'ın arkasında iktidar gücü olduğuna dikkat çekerken, kitle psikolojisinin mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu'ndan yana olduğu dile getirildi.

PİAR'dan yapılan seçim değerlendirmesi şu şekilde:

"PİAR ARAŞTIRMA'DAN KAMUOYUNA BİLGİLENDİRME.... Yenilenecek İstanbul seçimleriyle ilgili değerlendirmemiz şu şekildedir."

"1-Seçmen kitlesinin ölçümü için seçmenler ve ortam aşırı derecede politizedir. Bu sebeple birkaç gün geçmeden saha çalışması yapmak sağlıklı olmayacaktır. PİAR ARAŞTIRMA olarak yarın -Cuma günü- sahaya çıkıp ilk sonuçlarımızı önümüzdeki hafta içi açıklamayı hedefliyoruz."

"2-Bu değerlendirmemiz herhangi bir saha sonucuna dayanmamakla birlikte PİAR analiz uzmanlarının öngörülerinin derlenmesiyle oluşturulmuştur. Araştırmalarımızın sahadan gelişiyle birlikte net veriler üzerinden de değerlendirme yapılacaktır."

"3- Yenileme seçimlerinde Chp adayı Ekrem İmamoğlu ve Ak Parti adayı Binali Yıldırım'ın avantajlarını / dezavantajlarını / yapmaları gerekenleri beşer başlıkta şöyle sıralıyoruz."

"Binali Yıldırım'ın avantajları/ dezavantajları/ yapması gerekenler ; 1- Ak Parti seçmenlerine seçimin neden iptal edildiğini anlatması ve ikna etmesi gerekecek ki en zor olanı da ilçe seçimlerinin neden yenilenmediğini anlatmak olacaktır."

"2- Kaybeden aday olarak, kazanma umudunu yaygınlaştırmanın zorlukları büyük dezavantaj olacaktır. 3- CHP ve İmamoğlu'nun mağduriyet söylemleriyle baş edebilme zorluğu oluşacaktır. (Bu üç madde dezavnatajlı olunan konular)"

"4- İktidar gücünün partisinde olması 5- Medya gücü (Binali Yıldırım'ın avantajlı olduğu iki konu ise budur)"

"KİTLE PSİKOLOJİSİNİN EKREM İMAMOĞLU LEHİNE"

"Ekrem İmamoğlu'nun avantaj / dezavantaj ve yapması gerekenler 1- Ekrem İMAMOĞLU sade bir vatandaş imajı ile seçimi kazanmıştır bu imajı sürdürmesi gereklidir ancak yıldızlaşan bir aday olarak hata yapma riskleri yükselmiştir."

"2-31 Mart'ta kazanacağına ihtimal verilmediği için kampanyasına müdahil olmak isteyen ortak / paydaş / rant beklentisi içinde olan kimse olmamıştır, bu tip kişiler çoğalacağı için kampanya kontrolünü kaybetme riski büyüktür."

"3- Yenileme kararına verilen toplum tepkisinden pay almak isteyen bazı partili / partisiz kişilerin aşırı ve abartılı söylemler içine girebileceği ve medyanın bu söylemeleri İmamoğlu'na mal etmesi sonucu kişisel imajın zedelenmesi büyük risktir."

"4- Yenilemeye olan tepkinin İmamoğlu'nu sahiplenme boyutuna getirilmesi ve partililikten sıyrılması, çok daha büyük kitlelerin onun hakkını teslim etmek motivasyonu ile sandığa gidecek olması büyük bir avantajdır."

"5- Apolitikler ve Cumhur ittifakının bazı seçmenlerinin yenileme kararından sonra kötüleşen ve daha da kötüleşme ihtimali yüksek olan ekonomik gelişmelerden sonra İmamoğlu için sandığa gitme ihtimali yüksektir."

"Piar değerlendirmesinin özeti : Yenileme seçimleri her iki taraf içinde riskler barındırmakla birlikte her iki tarafın da kazanma ihtimali vardır. Ancak kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğunu söylemekte fayda görüyoruz."

"Her iki tarafında kazanma ihtimali seçimlerin başa baş biteceği anlamını taşımıyor Seçmen psikolojisini doğru yönlendiren taraf bu kez farklı kazanabilecektir Seçimlerin sonuna doğru hangi adayın kazanacağı fikri ağır basarsa o aday 31 Marta oranla çok daha büyük fark yapabilir."

"Son seçimlerin en başarılı araştırma kuruluşlarından olan PİAR ARAŞTIRMA yenileme seçimlerine ilişkin anketlerini, düzenli olarak kamuoyu ile paylaşmaya devam edecektir."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
AYSE FATMA HEDIYE OSMAN ALI HUSEYIN MUHAMMET     2019-05-13 TABIKI EKREM IMAMOGLU HER ŞEY COK GUZEL OLACAK.
seyfullah atılgan     2019-05-12 Ey piar, sen sadece arastır. Köhne fikirlerini kendine sakla.
Kemal     2019-05-12 Oturdukları yerden ahkam kesiyorlar. Kim mağdur. Oyları çalınan yıldırım mı imamoğlumu.
Mustafa Kara     2019-05-11 BİNALİ YIDIRIM
Mehmet Öztuğ     2019-05-11 Türkiye de HERŞEY ÇOK GUZEL OLACAK
Hande     2019-05-11 Tabiiki EKREM İMAMOĞLU HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama