25 yıl evli kalan emekli oluyor

Haberin ayrıntıları için tıklayın

25 yıl evli kalan emekli oluyor
25 yıl evli kalan emekli oluyor Tuğba Civik

Sigortası olmayan ev halkının kadınlarının da geleceğini garanti altına alabilmesi için ve de emekli olabilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisine yasa önerisi verildi. eğer bu öneri görünen oki yakın bir zamanda yasalaşacak Öneri yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 senenini bitiren kadınlar yarar lanabilecek. Ev Hanım larının Emekli Olması İçin Meclise Kanun Önerisi verildi.

MECLİS BAŞKANLIĞINA SUNULMUŞTU

Sosyal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanununda Farklık Yapılmasına Değin Kanun Önerinini TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Kanun önerisinin kabul edilip yasalaşması halinde 25 sene evli kalan ev hanımlarına emeklilik hakkı sağlanmış olacak.

Kanun önerisinin gerekçesi olarak şu ifadeler bulundu: “Bu kanun önerisi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme olanağı olmadığı için rastgele bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir müddet sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır”

25 Yıllık Evli Kalana Emeklilik Koşulları Nelerdir? 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Geliyor.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı Kanun önerinine göre, ev hanımlarının emekli olmasının önü açılmaktadır.Önerinin yasalaşması halinde ev hanımları da özlemini duyduğu mutluluğa erişerek emekli olabilecek.Başka bir deyişle 25 yıllık evlilere emeklilik hakkı gelecektir.Ancak, yeniden öneriye göre bunun belli koşulları bulunmaktadır. Bu koşulları 3 şekilde sayabiliriz.1) Sosyal Güvenlik Müessesesi ile rastgele bir bağ olamayacak,2)Evlilik müddetinin 25 sene ve daha üzeri olması gerekmektedir,3)Belli bir müddet sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Müessesesi ile bağın bulunmaması gerekir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sıla bayram     2019-08-07 İyide böyle bir kanun çıkacaksa 25 yılı doldurmuş ama sigorta hiç yapılmamış kadınlar ne olcak geçmişe dönük olmama şartıyla işlem yapabilirlerse güzel olur yoksa çokkişiye haksızlık olur adı üstünde ev hanimi kimi bir müdet çalışmış kimisi hiç iş hayatı bilmiyo hak iki tarafada verilmeli
Yılmaz     2019-08-04 Bence çok güzel olur o kadar zorluk içinde yaşayan kadınlarımız varki bazen durumum iyi olsada yardımcı olabilmeyi çok düşünüyorum peygamber efendimizin inde dediği gibi komşun açken senin tok uyumam dinimizde yazmaz ve kabul etmez
ismehan.ak     2019-08-02 nasıl.emekliolacagiz
Selahattinkaryagdı     2019-07-29 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?