Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_lado35vcp0dkaljichh5oc0bl7, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /var/www/vhosts/haberplus.net/httpdocs/index.php on line 9
8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar dikkat!

8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar dikkat!

Haberin ayrıntıları için tıklayın

8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar dikkat!
8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar dikkat! Tuğba Civik

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, onbinlerce BAĞ-KUR'lunun emekli olamamasına neden olan uygulamayı açıkladı. Erdursun, 8 Eylül 1999 yılı öncesi sigortalı olanları ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanların ilk işe başlama tarihlerinden sonra 15 yılı tamamladıklarında ve toplamda 3600 güne ulaştıklarında son çalıştığı firmada 1 yılın üzerinde çalışması varsa kendi isteği ile kıdem tazminatlı işten ayrılabileceğinin bildiren Erdursun, bu hakkında 1 defaya mahsus olmadığını aktardı

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, onbinlerce BAĞ-KUR'lunun emekli olamamasına neden olan uygulama hakkında paylaşımlarda bulundu.

Erdursun, kendi adına işyeri olan yada şirket ortağı olup 04.10.2000 öncesinde zorunlu Bağ-Kur’lu olmasına rağmen Bağ-Kur primi ödemeyenlerin 04.10.2000 öncesi Bağ-Kur sigortalılık günlerini almasının mümkün olmadığını belirtti.

Bu konuda muhakkak bir yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini altını çizen Özgür Erdursun, onbinlerce BAĞ-KUR'lunun bu uygulamadan dolayı emekli olamadığını belirtti.

İlerleyen yıllarda daha büyük bir kitlenin mağdur olacağını vurgulayan Sosyal Güvenlik Uzmanı, şunları ekledi:

"Sigortalılık Anayasal bir haktır. 

Bağ-Kur sigortalılığı isteğe bağlı değildir, zorunluluk esasına dayanır! 

Primini o gün ödeyemediği için tüm hakları iptal edilemez."

İŞSİZLİK MAAŞI

İşsizlik maaşı hakkında da açıklamalarda bulunan Erdursun, şunları ifade etti:

"İşsizlik maaşı birkaç kez alınabilir,.

İşsizlik maaşı için işçinin hizmet akdinin sona erdiği tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak priminin ödenmiş olması gerekir. 

İşsizlik maaşı alan aynı şartları tamamlayarak tekrar işsizlik maaşı alabilir."

1999 YILI ÖNCESİ SİGORTALI OLANLAR DİKKAT

8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanların ilk işe başlama tarihlerinden sonra 15 yılı tamamladıklarında ve toplamda 3600 güne ulaştıklarında son çalıştığı firmada 1 yılın üzerinde çalışması varsa kendi isteği ile kıdem tazminatlı işten ayrılabileceğinin bildiren Erdursun, bu hakkında 1 defaya mahsus olmadığını aktardı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ardıç Yağı ve Cilde Mucizevi Faydaları
Ardıç Yağı ve Cilde Mucizevi Faydaları
Kuruyan Dirseklerinize Çözüm Tavsiyeleri
Kuruyan Dirseklerinize Çözüm Tavsiyeleri