Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_h7djb8ntvhqj0bg6o4v62s4kl7, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /var/www/vhosts/haberplus.net/httpdocs/index.php on line 9
Türkiye yerini korudu

Türkiye yerini korudu

Haberin ayrıntıları için tıklayın

Türkiye yerini korudu
Türkiye yerini korudu Tuğba Civik

Kıbrıs başta olmak üzere Doğu Akdeniz’de yaşanan büyük mücadelenin boyutu belli oldu.Bölgede 3.5 trilyon metreküp doğal gaz ve 2 milyar varil petrol rezervi bulunduğu tespit edildi.Türkiye dev doğal gaz ve petrol rezervi için 14 ülkeyle birlikte bölgede sondaj ve arama faaliyeti yürütüyor.Coğrafi olarak bölgeye sınırı bulunan Türkiye’nin yanı sıra İsrail, Mısır, KKTC, GKRY, Yunanistan, Lübnan, Suriye ve Libya hak arama gayretine girdi.

Sınırı olmamasına rağmen enerji pastasından pay alma peşinde olan ülkelerde var. ABD’DEN KORE’YE KADAR ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Güney Kore de bu dev ülkeler arasında bulunuyor.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), ABD’li Exxon Mobil ve Noble, Fransız Total, İtalyan Eni, Güney Koreli Kogas, Katar Petroleum, İngiliz BG ile İsrailli Delek ve Avner firmaları Doğu Akdeniz’de doğal gaz ve petrol bulmak için çalışma yapıyor.

TÜRKİYE 2 GEMİ İLE DEVREDE

Doğal gaz ve petrol arama faaliyetlerinin yürütüldüğü bölgedeki birçok parselde, İtalyan’ın yüzde 80, Güney Koreli şirketin ise yüzde 20 oranında ortak lisansı bulunuyor. Türkiye ise ABD, İngiltere, Fransa, Katar ve İtalya gibi ülkelerin Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile ilan ettiği münhasır ekonomik bölgeyi tanımıyor.

FAALİYETLERİ TPAO YÜRÜTÜYOR

Kıbrıs adasının kuzey, doğu ve güney kısımlarında ise, KKTC tarafından TPAO’ya ruhsat sahaları verildi.KKTC’nin münhasır ekonomik bölgesinde olan bu bölgelerde, TPAO’ya ait Fatih, Yavuz ve Barbaros gemileri arama ve sondaj faaliyetleri yapıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Masumlar Apartmanı'nda öyle bir şey yaşandı ki izleyicileri şoke etti
Masumlar Apartmanı'nda öyle bir şey yaşandı ki izleyicileri şoke etti
Didem Soydan - Burak Deniz aşkı belgelendi!
Didem Soydan - Burak Deniz aşkı belgelendi!