Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_qt8ajai8o05bjggvcng4c6q251, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /var/www/vhosts/haberplus.net/httpdocs/index.php on line 9
Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Kuşkonmaz, ilkbaharda bizi selamlayan ilk bitkilerden biridir. Çok yıllıktır, yani bir kez kurulduktan her yıl yeniden yetişir. Kuşkonmaz, ekimden hasat dönemine kadar şu şekilde yetiştirilir: soğuk kışların olduğu bölgelerde gelişen kuşkonmaz, genellikle 1 yıllık bitkilerden veya kronlardan (bir bahçe merkezinden satın alabilirsiniz) yetiştirilir, ancak tohumdan da yetiştirilebilir. Toprağın işlenebildiği anda en erken ilkbahar döneminde bitkilerini verir.

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği
Kuşkonmaz Yetiştiriciliği Editör

Kuşkonmaz, ilkbaharda bizi selamlayan ilk bitkilerden biridir. Çok yıllıktır, yani bir kez kurulduktan her yıl yeniden yetişir. Kuşkonmaz,  ekimden hasat dönemine kadar şu şekilde yetiştirilir: soğuk kışların olduğu bölgelerde gelişen kuşkonmaz, genellikle 1 yıllık bitkilerden veya kronlardan (bir bahçe merkezinden satın alabilirsiniz) yetiştirilir, ancak tohumdan da yetiştirilebilir. Toprağın işlenebildiği anda en erken ilkbahar döneminde bitkilerini verir.

İlk kez kuşkonmaz yetiştiriciliği yapmaya başlarsanız, kişi başına 10 - 20 kuşkonmaz bitkisi ekebilirsiniz. Kuşkonmaz bitkilerinin gerçekten çıkmaya başlaması ve üretilmesi 2 ila 3 yıl sürebilir, bu nedenle bu iş için sabırlı olmanız  gerekecektir. Ancak daha sonra, bitki 20 yıl ve daha uzun süre boyunca üretken olabilir ve ilkbahar ve yaz aylarında adım başına göre hesaplarsak  yaklaşık olarak 7 liralık kadar kuşkonmaz üretebilirsiniz, bu yüzden kesinlikle beklemeye değeceğini düşünüyoruz.

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği Hakkında Genel Bilgiler

Kuşkonmaz yetiştiriciliği sabır isteyen bir iştir. Kuşkonmaz (Asparagus) yetiştiriciliğinin tüm aşamaları, bakımı ve sulama işlemleri de bir o kadar dikkatli olmayı gerektirir. Kuşkonmaz bitkisi bulunduğu yerde başka cisimlerle temas halinde olmamalıdır. Her bitki de olduğu gibi kuşkonmazda da zaman içinde vitamin desteği gerekecektir. Zamanla topraktaki mineralleri ve vitaminleri tüketen bitkilere yılda en az bir defa mineral ve vitamin desteği yapılır. Kuşkonmaz yetiştiriciliği yapanların da bu konuya önem vermesi ve yılda en az 1 defa mineral ve vitamin desteği yapması gerekir. Kuşkonmazı, çok sıcak ve çok soğuk havada bırakırsak bu bitkinin yapraklarına bir fayda sağlamayacaktır. Hava şartlarından kolay bir şekilde etkilenen kuşkonmaz, bu etkiden korunmalıdır. Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da faydalanabilir. Kuşkonmaz ayağının “ıslak” olmasını sevmez, bu nedenle bahçe yatağınızın drenajının iyi olduğundan emin olunuz. İyi drenajınız yoksa, yükseltilmiş yataklarda kuşkonmaz yetiştirmeyi düşünün. Yükseltilmiş bir bahçe yatağı yapmayı öğrenin.Böylece daha iyi, verimli ve daha kolay bir şekilde kuşkonmaz yetiştirebilirsiniz.

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği Nasıl  Yapılmalıdır?

Kuşkonmaz yetiştiriciliği için bitkileri, yıllık ot kontrolü için ihtiyaç duyulan derin ekimden korumak için derin kronlar şeklinde yetiştirmelisiniz. Yaklaşık olarak 30 cm ila 45 cm genişliğinde ve 15 cm ila 20 cm derinliğinde bir hendek kazmalısınız. Birden fazla hendek kazıyorsanız, hendekleri en az 91 cm aralıklarla açın. Ekimden önce kronları ılık suda bekletin.

Açmanın merkezi boyunca 5,08 cm yüksekliğinde bir toprak sırtı yapın ve kuşkonmaz kronlarını höyüğün üzerine yerleştirin ve köklerini eşit şekilde dağıtın. Açmada, kuşkonmaz kuşu 30 cm ila 45 cm aralıklarla taçlandırılır (kök ucundan kök ucuna kadar ölçülür). Kuşkonmaz yetiştiriciliği dikkat ve sabır gerektiren bir iştir. Yukarıda saydığımız hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Kuşkonmaz ekiminde geleneksel yöntem şöyledir: Kronları 5 cm derinliğinde gömerek gübre ve toprakla örtün. Mevsim ilerledikçe ve mızrakların boyu 5 cm ila 7 cm arasında büyürken, açmaya 5cm toprak ekleyerek mızrakları tamamen gömmemeye dikkat edin.

Mızraklar tekrar toprak tabakasından geçtikten sonra, ilave 5 cm toprak tabakası ekleyin. Siper yer seviyesine gelene kadar bu işlemi tekrarlayın. Siperinizi ne kadar derine çektiğinize bağlı olarak, mevsim boyunca 1 ila 2 kez daha toprak eklemeniz gerekebilir.

Suyu tamamen doldurduktan sonra, suyun yükselen mızrakların etrafında birikmesini önlemek için toprağı hafifçe hizalayın. Bazı kuşkonmaz yetiştiricileri, açmayı yalnızca toprakla doldurur ve hepsine bir kerede organik gübre verir. Toprak oldukça gevşek olduğu sürece, mızrakların gübreyi yüzeye itme sorunu ile karşılaşılmaz.

Kaynak: https://parablogu.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elanur Pat Kimdir? Elanur Pat nereli ve kaç yaşındadır?
Elanur Pat Kimdir? Elanur Pat nereli ve kaç yaşındadır?
Sevgi Temel Kimdir? Sevgi Temel nereli ve kaç yaşındadır?
Sevgi Temel Kimdir? Sevgi Temel nereli ve kaç yaşındadır?