Kurabiye yapın, yap-boz tamamlayın

Kurabiye yapın, yap-boz tamamlayın

Öğrencilerin heyecanla beklediği yarıyıl tatili başladı. Karnelerini alan yaklaşık 18 milyon öğrenci iki haftalık tatilin keyfini çıkaracak. Uzmanların tatilde yapılabileceklerle ilgili çocuklara ve ailelerine önerileri var. Örneğin, birlikte kurabiye yapabilir, yap-boz tamamlayabilirsiniz.

Kurabiye yapın, yap-boz tamamlayın
Kurabiye yapın, yap-boz tamamlayın tugba civik
Advert

Yaklaşık 18 milyon öğrenci karnelerini alarak iki hafta sürecek tatillerine başladı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın talimatıyla öğrencilere ödev verilmeyecek. Uzmanlar ise öğrencilerin ve ailelerin tatilde yapabilecekleri önerileri sıraladı. Nesibe Aydın İlkokulu Rehberlik Birimi Zümre Başkanı Psikolog Mine Gençer, “Öğrencilerimizin tatilde öncelikle dinlenmelerini, uykularına dikkat etmelerini ve bu soğuk mevsimde hastalanmamak için sağlıklı besinler tüketmelerini öneriyoruz” dedi. Tatil süresince çocukları ile vakit geçirmek isteyen anne babalara ise kurabiye yapımı, yap-boz tamamlama, birlikte film izleme, çocuğun seçeceği bir çiçeği satın aldıktan sonra bakımını onun üstlenmesi gibi etkinlikler sıraladı.

UYUMA VE KALKIŞ SAATLERİNE UYUN

Gençer, öğrencilere ve ailelere tatilde yapabilecekleri şu önerilerde bulundu:
“Çocuklar bu dönemde hayal güçlerini geliştiren önemli arkadaşlarını yani kitapları yanlarından hiç ayırmamalılar. Fırsat buldukça okudukları kitaplar sayesinde, kelime hazinelerinin arttığını, kendilerini sözel olarak daha iyi ifade edebildiklerini, duygularını daha rahat anlamlandırabildiklerini görecekler. Kitapların sihirli dünyasına adım atabilmeleri konusunda aileler de, doğru rol model olma sorumluluklarını unutmamalı. Tatil süresince ailelerinin onayı ve sınırları ile yaşlarına uygun olarak teknolojiyi de kullanabilirler. Tek taraflı bir iletişimin olduğu teknolojik aletlerin özellikle küçük yaş çocuklarının gelişimini olumsuz etkilediği artık bilinen bir gerçek. Ailelerin kendi teknoloji kullanımlarını da bu anlamda gözden geçirmelerinde fayda görüyoruz. Tatil süresince çocukları ile kaliteli vakit geçirmek isteyen anne babalar için birlikte kurabiye yapımı, yap-boz tamamlama, çocuğun seçeceği bir çiçeği satın aldıktan sonra bakımını çocuğun üstlenmesi gibi etkinliklerin yanı sıra evde ailecek sinema saati de önerilebiliriz. Tatil süresince okul dönemindeki uyuma ve kalkış saatlerine mümkün olduğunca uyabilmeleri tatil bitiminde çocukların okula uyumlarını kolaylaştıracaktır. Çocuklarımızın farklı renklere sahip birer gökkuşağı olduğunu düşünecek olursak, tatilde ailelerin onlarla vakit geçirdikçe ayrı birer yönünü keşfedeceklerine inanıyorum. Tüm çocuklarımıza keyifli bir tatil diliyorum.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seray Sever ve sevgilisi Eray Sünbül nişanlandı
Seray Sever ve sevgilisi Eray Sünbül nişanlandı
Murat Dalkılıç Hande Erçel ile 20 günlük tatile servet ödedi!
Murat Dalkılıç Hande Erçel ile 20 günlük tatile servet ödedi!