Ömer Halisdemir ile ilgili tüyleri diken diken eden olay

Ömer Halisdemir ile ilgili tüyleri diken diken eden olay

Son Dakika Güncel Haberler

Ömer Halisdemir ile ilgili tüyleri diken diken eden olay
Ömer Halisdemir ile ilgili tüyleri diken diken eden olay Editör

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek isteyen darbeci general Semih Terzi'yi vurduktan sonra şehit olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in kardeşi Soner Halisdemir, ağabeyinin  kahramanlığından gurur duyuyor.

Soner Halisdemir (35), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'daki kalkışmayı orduya sızan bir avuç cuntacının gerçekleştirdiğini, bunu  önleyen gücün yine Türk ordusu olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşu, halkın demokrasisine  sahip çıkması ve gerçek Türk askerinin cuntacılara "dur" demesi sonucu darbe  girişiminin başarılı olamadığını ifade eden Halisdemir, "Aziz şehitlerimizin ve  gazilerimizin gösterdiği fedakarlık, kahramanlık bizim burada var olma  sebebimizdir.

15 Temmuz darbesi ülkemizin birliğini, bütünlüğünü bölmeye yönelik  bir hareketti. Darbe olsaydı şimdi birliğimiz beraberliğimiz yoktu. Biz şimdi ya  DEAŞ'ın ya PYD'nin elindeydik. Bugün özgür bir Türk ülkesi kalmayacaktı." diye  konuştu.

Ağabeyinin çocukluğundan beri asker olmayı çok istediğini ve  nihayetinde hayallerine kavuştuğunu anlatan Halisdemir, çocukluk dönemlerinde zor  şartlar altında büyüdüklerini, kimi zaman 3 gün sadece keçi peyniri  yiyebildiklerini, babasının çobanlık yaparak kendilerini yetiştirdiğini, kendisi  ve kardeşlerinin de çalışarak ona destek olduklarını bildirdi.

Halisdemir, ağabeyinin, 15 Temmuz gecesi darbecileri etkisiz hale  getirme emrini veren komutan Zekai Aksakallı ile meslek hayatının ilk yıllarında  tanıştığını belirterek, şunları kaydetti:

"Ağabeyimin askerlik görevini yaptıktan sonra 6-7 aylık boş dönemi  oldu. Sonra uzmanlık sınavlarına katıldı. Hemen arkasından da polislik  sınavlarına katıldı. Uzman çavuşluk sınavını kazandı. 2 sene sonra da astsubaylık  sınavına girdi ve kazandı.

Daha sonra Tuzla'da eğitim aldı. Sonra 20 yıl Özel  Kuvvetler'de görev yaptı. İlk uzmanlık döneminde de Zekai Paşa ile karşılaştı.  Zekai Paşa, 'Ömer ilk defa yanıma geldiğinde küçük bir çocuktu, sonra yıllarca  hiç ayrılmadık.

Başarılı bir öğrenci ve askerdi' diye anlatır. Ömer Halisdemir'in  kahramanlığının arkasında çocukluğunda yaşadığı zor şartlar var. 'Ben Anadolu  çocuğuyum, ben varım burada, vatanımı böldürtmem' deyip alnının ortasından o  haini vurması çok önemli."

Şehit ağabeyinin cenazesini Ankara'dan almaya gittiklerinde gördükleri  manzaradan çok etkilendiğine işaret eden Halisdemir, "15 Temmuz gecesi halkımızın  üzerine tankla, tüfekle mermi yağdıranlar, o gün don kilot, yaka paça çıktılar  ama Ömer Halisdemir'in al bayrak içerisinde, sancağımızla selam durularak  çıkması, bize acıdan çok başka duygular yaşattı.

Çünkü kardeşim, bir haini 'Biz  buradayız, vatanımızı milletimizi sana böldürtmeyiz' deyip alnından çekip  vurmuştu." ifadelerini kullandı.

"Kamyon dolduracak kadar ziyaretçi defteri olmuştur"

Taziye için memleketlerine gelenlerin sayısının milyonları aştığını  bildiren Halisdemir, "Belki bir kamyon dolduracak kadar ziyaretçi defteri  olmuştur." dedi.

Ağabeyinin şehadetinin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen halen  insanların ziyarete geldiğini anlatan Halisdemir, ilkokul öğrencilerinin ağlaya  ağlaya kabir ziyaretinde bulunduğunu gördüğünü belirtti.

KABRİNİN YANINA UZANMIŞ...

Yıl boyunca kabir ziyaretlerinin hiç kesilmediğini ve birçok önemli anlar yaşadıklarını dile getiren Halisdemir, yaşadığı bir olayı şöyle anlattı:

"Aziz Türk milletine ve büyüklerimize teşekkür ediyoruz. Bu süreçte bizi hiç yalnız bırakmadılar. Akın akın insanlar geliyordu Ailece tüm gelen insanları kucaklamak ve sarılmak istedik çünkü acımızı paylaşmaya geliyorlardı.

Doğudan batıdan her yerden geliyorlardı. Kabri o kadar yoğundu ki hiç  yaklaşamıyorduk. Bir gün gece saat 03.00 gibi dua etmek için kabrine gittim. Van'dan bir vatandaşımız gelmiş, kabrinin yanına uzanmış. Sağlık durumunda bir  problem mi var diye yanına gittim baktım.

Dokundum 'Hayırdır hemşehrim ne  yapıyorsun burada' dedim. O da 'Beni Ömer'im ile baş başa bırak' dedi. Gözlerini  kapamış ağlaya ağlaya bekliyordu. Daha sonra ayağa kalktı 'Aileden misiniz' dedi,  ben de 'evet' dedim. Bana öyle bir sarıldı ki adeta kendisini parçalıyor.

Ondan  sonra babamı görmek istedi. Eve götürdüm, kapıdan girer girmez 'Ömer burada mı  büyüdü' dedi ve başladı ağlamaya. Babamın eline ayaklarına sarıldı. 'Baba,  Van'dan geldim, Kürt'üm' dedi. Babam da 'Bizim Kürt Türk bir sorunumuz yok' dedi.  Bunu duyunca daha da duygulandı ve mutlu oldu."

"Ömer Halisdemir birlik ve beraberliğin sembolü"

Halisdemir, hain darbe girişiminin, birlik ve beraberliğin önemini bir  kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Herkesin Türkiye'nin birlik ve beraberliğine sahip çıkması gerektiğini  vurgulayan Halisdemir, şöyle devam etti:

"Biz her ne olursak olalım, Kürt'ü, Türk'ü, Çerkez'i, Laz'ı bizim  ortak noktamız var. Gözümüzün önünde Suriye örneği var. İyi biliyoruz ki bizim  gidecek bir toprağımız, ülkemiz yok.

Tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek  devlet, bunlar ortak noktamız. Ömer Halisdemir de bu ortak noktalardandır. Hiç  ayrımcılık olmadan, siyasi görüş farkı olmadan devletimizin, milletimizin,  sancağımızın birliği beraberliği önemli. İşte Ömer Halisdemir bunun sembolüdür.

 Ömer Halisdemir'in kardeşi olarak söylüyorum, Türk vatandaşı olarak birlik  olalım, beraber olalım, tek yumruk olalım. Ülkemiz üzerinde tarih boyunca oyun  üstüne oyun oynanıyor, bunu her birimiz biliyoruz. Bu oyunlara karşı bir ve  beraber olacağız. Algı operasyonlarına karşı yanılmayacağız. Doğru bilgileri  doğru yerlerden öğreneceğiz."

"Duruşmalarda üç maymunu oynuyorlar"

Ağabeyinin davasını ve diğer FETÖ davalarını takip ettiklerini anlatan Halisdemir, adaletin yerini bulacağını inandıklarını dile getirdi.

Halisdemir, ağabeyinin davasının artık Türkiye'nin davası haline  geldiğine işaret ederek, "Hamdolsun devletimiz yıkılmadı, ayakta. Devletimizin  yasası, adaleti, mahkemesi var. Duruşmalarda üç maymunu oynuyorlar, 'Görmedim,  bilmiyorum, duymadım'. Adalet yerini bulacak, takip ediyoruz ki devletimiz de  takip ediyor zaten." diye konuştu.

Ömer Halisdemir ve Fethi Sekin gibi kahramanların milleti  bütünleştirmesinin de ayrı gururunu yaşadıklarını bildiren Halisdemir, "Ömer  Halisdemir, Anadolu'da Çukurkuyu kasabasında doğup büyüyüp, Ankara'da Gölbaşı'nda  vatanına, milletine sahip çıkıyor.

Fethi Sekin, Elazığ'da doğuyor, büyüyor,  İzmir'de vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkıyor. Halkın Fethi Sekin ile  Ömer Halisdemir'i bütünleştirmesi bizde ayrı bir duygu oluşturuyor." dedi.

Kısa süre içinde iki acı birden yaşadıklarını anımsatan Halisdemir, şunları kaydetti:

"Sağ olsun var olsunlar, devlet büyüklerimiz ve aziz milletimiz Ömer  Halisdemir'i sahiplendi ve benimsedi. Biz 7 kardeştik şimdi 70 milyon kardeş  olduk. Artık benim kardeşim diyemiyorum.

'O benim de kardeşim, o benim de  evladım' diyorlar. Biz yakın zamanda şehidimizi kaybettik, arkasından kısa sürede  anamızı kaybettik ama hamdolsun vatanımızı kaybetmedik. Şimdi herkes 'Biz de  sizin ananızız, biz de sizin kardeşiniziz' diyor. Sağ olsunlar var olsunlar,  bizlere sahip çıkıyorlar."

Babalarının ve annelerinin nasihatlarını anlatan Halisdemir,  "Babamızın biz çocukken en çok söylediği laf 'Bana söz getirmeyin, benim şapkamı  öne eğdirmeyin' olmuştur.

Annemin nasihati de 'Yavrularım, evlatlarım, her nereye  giderseniz gidin ama gittiğiniz yeri bilin, geldiğiniz yerin bilin' olmuştur.  Ömer Halisdemir o gün babamın şapkasını öne eğdirmedi." dedi.

Kaynak : AA

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 Yıl Hapsi İstenen Ünlü Oyuncu Hakim Karşısına Çıktı
90 Yıl Hapsi İstenen Ünlü Oyuncu Hakim Karşısına Çıktı
Hakan Sabancı'yı Kapan Merve Boluğur Dostunu Sildi
Hakan Sabancı'yı Kapan Merve Boluğur Dostunu Sildi