Büyük tehdit! Rusya ile Ermenistan'ın ortak ordusu...

Büyük tehdit! Rusya ile Ermenistan'ın ortak ordusu...

Son Dakika Güncel Haberler

Büyük tehdit! Rusya ile Ermenistan'ın ortak ordusu...
Büyük tehdit! Rusya ile Ermenistan'ın ortak ordusu... Editör
Advert

Avrasya Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (ATSAM) Başkanı Dr.  Hatem Cabbarlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile Ermenistan arasında  30 Kasım 2016'da imzalanan, son alarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in  onayladığı ortak "ordu grubu" oluşturma anlaşmasının, içerik olarak, iki bağımsız  devlet arasında imzalanan anlaşmalardan uzak olduğunu savundu.
 
Anlaşma şartlarına göre "ortak ordu grubu"nun komutanlığının barış  dönemlerinde Ermenistan, savaş zamanında ise Rusya tarafından üstleneceğini  belirten Cabbarlı, "Anlaşma şartlarında eş komutanlık mekanizması yok.

Yani net  ifadelerle Rusya'nın üstünlüğü teyit edilmiştir. Bu demektir ki Rusya, son  zamanlarda ilişkileri gerginleşen Gürcistan ile savaşa başlarsa Ermenistan  ordusunun silahlı operasyonlara katılmasını talep edebilir.

Anlaşmanın amacı  Ermenistan'ın güvenliğini korumaktan ziyade Rusya'nın Güney Kafkasya'daki  çıkarlarının korunmasına yöneliktir."
 
Cabbarlı, anlaşmanın Ermenistan ile çatışma halinde olan Azerbaycan  açısından doğuracağı sonuçları şöyle sıraladı:
 
"İşgal altıdaki Dağlık Karabağ'da askeri operasyonlar başlarsa  Ermenistan, Azerbaycan sınırlarında da ateşkesi ihlal ederek ve Azerbaycan ile  savaş halinde olduğunu öne sürerek ortak ordu grubunun olaylara müdahale etmesini  isteyebilir.

Bu duruma Moskova'nın nasıl tepki vereceği belirsiz, çünkü savaş  durumunda komutanlığı Rusya üstlenecek. Bütün durumlarda bu anlaşmanın  onaylanması Rusya tarafından Azerbaycan'a baskı aracı olarak kullanılabilir."
 
"Bölge için tehdit niteliğinde girişim"
 
Azeri Defence dergisi Genel Yayın Yönetmeni Reşat Süleymanov,  Rusya-Ermenistan ortak ordu grubunun aslında 2 yıl önce fiilen kurulduğunu ve  ortak tatbikatlar gerçekleştirdiğini ifade etti.
 
İki ülkenin Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü kapsamında da müttefik  olduğunu vurgulayan Süleymanov, ortak ordu grubunun savunma amacıyla kurulmasının  belirtilmesine rağmen saldırı tatbikatları gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
 
Rusya-Ermenistan ortak ordu grubunun komutanı General Andranik  Markaryan'ın "Ordu grubu Rusya'nın talimatı olmadan da savaşa girebilir" şeklinde  açıklamaları olduğuna dikkati çeken Süleymanov, "Bu ordu grubunun Karabağ'daki  çatışmalarda da kullanılma ihtimali yüksektir.

Aynı şekilde son zamanlarda,  Ermeni ordusunun Ermenistan-Azerbaycan sınırında yaptığı provokasyonlar, ortak  ordu grubunun Azerbaycan'a karşı kullanma amacı için atılmış adımlardır." dedi.
 
Anlaşmanın, Rusya ve Ermenistan'ın ortak operasyon yapmasına olanak  sağladığını belirten Süleymanov, "Rusya ile Ermenistan'ın ortak ordusu, bölge  için tehdit oluşturacak" değerlendirmesinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dubai'de Kerimcan Durmaz'ı Otelden Kovdular
Dubai'de Kerimcan Durmaz'ı Otelden Kovdular
Vadi'nin Savcı Leyla'sını Fena Dolandırdılar
Vadi'nin Savcı Leyla'sını Fena Dolandırdılar