KCNA, Kim Jong-un'un Kuzey Kore'nin "herhangi bir yer ve zamanda" füze fırlatacak kabiliyette olduğunu gösterdiğini belirttiğini söyledi. KCNA ayrıca, "Lider, gururla testin, ABD'nin tüm kara parçasının bir adımlık mesafemizde olduğunu onayladığını söyledi." diye ekledi.

 

ABD'DEN GÜNEY KORE'YE TELEFON
 
Dün akşam saatlerinde ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford  ve ABD Pasifik Kuvvetleri Komutanı Oramiral Harry Harris'in Kuzey Kore’ye karşı askeri seçenekleri konuşmak üzere Güney Kore Genelkurmay Başkanı Orgeneral Lee Sun Jin ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. 

JAPONYA ENDİŞELİ

Japonya Başbakanı Şinzo Abe de gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin bir balistik füze denemesi daha yaptığını bildirmiş ve füzenin Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine düştüğünü ifade etmişti.

TRUMP: BU GELİŞMELER KUZEY KORE'Yİ DAHA DA İZOLE EDİYOR
 
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin balistik füze denemesinin tehlikeli bir faaliyet olduğunu belirterek, "ABD bu denemeyi kınıyor ve rejimin bu testlerin, bu silahların Kuzey Kore’nin güvenliğini güvence altına aldığı iddialarını reddediyor.

Gerçekte tam tersi bir etkileri var. Bu silahlar dünyayı tehdit etmekle Kuzey Kore’yi daha da izole ediyor, ekonomisini zayıflatıyor ve halkını mağdur ediyor. ABD, Amerikan topraklarını ve bölgedeki müttefiklerimizi korumak için gerekli adımları atacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.