Terör devleti için 2. destek

Terör devleti için 2. destek

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’ye silah desteği veren ABD, şimdi de örgütün kontrolündeki bölgelerde kamu, idari, mali düzen kurulması ve hukuk sisteminin oluşturulması için harekete geçti

Terör devleti için 2. destek
Terör devleti için 2. destek Editör

ÇETİNER ÇETİN ANKARA

Terör örgütü DAEŞ ile mücadele kapsamında 2014’ten beri PKK ile perde arkasında görüşmeler yapan, el altından lojistik destek sağlayan ABD, 2016’dan itibaren sıklıkla konuşulan Rakka operasyonu hazırlık süreciyle birlikte PKK’nın üst düzey yetkilileri ve Suriye uzantısı YPG/PYD’li yetkililerle açıktan görüntü vermeye başlamışlardı.

Türkiye’nin, PKK’nın ikinci Kandil’e dönüştürdüğü Sincar ve örgütün Irak-Suriye lojistik hattını hava operasyonu ile vurduğu günün hemen ardından ABD’li askeri danışmanların bölgede görüntüler vermesi ile Washington’ın PKK’yı bölgede müttefik olarak gördüğü tescillenmiş oldu. ABD şimdi de bu ilişkiyi, askeri alandan siyasi alana taşımaya hazırlanıyor. 

 8 AKADEMİSYEN GÖNDERİLDİ

Terör örgütü PKK’nın yasallaşma ve siyasallaşma sürecine zemin hazırlayan ABD, 2018’den itibaren bölgede siyasi sürece zemin hazırlamak üzere bölgeye 8 akademisyen danışmanını gönderdi.

Cuma günü bölgeye ulaşan danışmanların, PKK’nın kontrolündeki kentlerde, kamu düzeni, idari düzen, mali düzen ve hukuk sistemi oluşturulması için faaliyet göstereceği öğrenildi.

Buna göre 2018’in ilk 3 ayında bölgesel konsept çalışması başlatılacak. Ardından ilk 9 ayda kamu düzeni ve kamu idaresine yönelik çalışmalara yön verilecek.

Üçüncü aşamada ise danışmanlar mali ve hukuk alanında çalışmalar yapacak. 8 danışmanın kendi alanlarında uzman oldukları ve çalışmaların hayata geçirilmesi için 2019’a kadar Kamışlı kentinde kalacakları belirtiliyor.

İLK HAMLE; SEÇİMLER

Bölgedeki yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, seçimler için altyapı çalışmalarını tamamlayan terör örgütü PYD, ABD’li danışmanların gözetiminde 2018 Ocak ayı içinde Rakka’nın da yer alacağı bölgede parlamento seçimleri yapacak.

Önceki gün gerçekleşen toplantılarda, seçimlerin yapılacağı bölgeler belirlenirken, yerel seçimlerin, bölge seçimlerinin ve parlamento seçimlerinin tarihleri netleştirildi.

Türkiye gazetesinin toplantıya katılan bazı kaynaklardan edindiği bilgilere göre, “Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Seçim Kanunu” ve “İdari Bölünme Kanunu” ile Özerk Yönetim genişleyerek 6 kantonun yer aldığı 3 bölge hâline getirildi.

Söz konusu iki yasa, Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Rimeylan’daki genişletilmiş toplantıda onaylandı. Bahsi geçen kantonlar arasında çoğunluğunu Arapların oluşturduğu Tel Rıfat ve Haseki kırsalındaki Şeddadi gibi mahallerin yer aldıkları belirtiliyor. 

Gazetemizin bir nüshasını elde ettiği kanunlarda, seçim programının belirlenmesi hususu yer alıyor. Komün (küçük birimler) seçimlerinin tarihi 22 Eylül 2017 olarak, yerel yönetim seçimlerinin (köy, belde ve kanton seçimleri) tarihi 3 Kasım 2017 olarak ve bölge seçimleri ile demokratik halklar kongresinin tarihi 19 Ocak 2018 olarak belirlendi.

Dikkati çeken husus ise Şam’ın vatandaşlık vermediği Kürtlerin seçme ve seçilme hakkına vurgu yapılması oldu.

RAKKA’DA İKİYÜZLÜLÜK

Bölgedeki kaynaklar, Rakka operasyonun devam ettiğini ancak operasyonların en geç 3 hafta sonuçlanacağını ve buna göre seçim sürecine Rakka meclisinin karar vereceğini ifade ediyor.

Kaynaklar ABD’li bazı diplomat ve askeri danışmanların Rakka meclis üyeleri ile toplantılar gerçekleştirdiklerini ve Rakka’nın da PYD yönetimine dahil edileceğini ifade ediyor.

Daha önce devam eden operasyon sonrası PKK/PYD’nin Rakka’dan çekileceğini Türk muhataplarına ileten ABD’nin, Rakka konusundaki tavrının da ikiyüzlülük olduğu ortaya çıkmış oldu. 

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
istanbul rize evden eve nakliyat