Sera gazı en büyük etken

Sera gazı en büyük etken

Birbirinden bağımsız yapılan iki araştırma, yüzyılın sonunda sıcaklığın en az 2 derece daha artacağını ortaya koydu

Sera gazı en büyük etken
Sera gazı en büyük etken Editör

Küresel sıcaklığın, 21. yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin üzerinde artmasının beklendiği belirtildi. Farklı metodlarla yapılan, sonuçları “Nature Climate Change” dergisinde yayımlanan 2 farklı araştırma, yüzyılın sonunda Dünya’nın daha da ısınacağını ortaya koydu. 

Washington Üniversitesinde Profesör Adrian Raftery liderliğinde yürütülen araştırma, yüzyılın sonunda Dünya’nın ısısının 2 ila 4,9 derece artma ihtimalini yüzde 95 olarak gösterirken, 1.5 derece veya daha az ısınma ihtimalini yüzde 1 olarak verdi.

Raftery, ortalama sıcaklık artışının 3.2 derece olacağı öngörüsünde bulundu. Max Planck Meteoroloji Enstitüsünden Thorsten Mauritsen’in yürüttüğü, geçmiş yıllardaki sera gazı emisyonlarının ve fosil yakıt kullanımının incelendiği diğer araştırmada, insanların hemen şimdi fosil yakıt kullanmayı kesmesi hâlinde bile Dünya’nın 2100 yılına kadar yaklaşık 2 derece ısınacağına dikkat çekildi. 

Mauritsen, sera gazı emisyonların 15 yıl daha sürmesi durumunda sıcaklık artışının 3 dereceyi bulabileceği tahmininde bulundu. 

Çevreciler, her iki çalışmanın ABD’nin Donald Trump başkanlığında Paris Antlaşması’ndan çekilmesinden önce yapıldığına işaret etti. Paris Anlaşması, küresel ortalama sıcaklık artış limitinin yüzyılın sonuna kadar 1,5 ila 2 derece arasında sınırlandırılmasını hedefliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşar İpek ayrıldık diyor, Serengil sevgilisini yalanlıyor
Yaşar İpek ayrıldık diyor, Serengil sevgilisini yalanlıyor
Kaybedenler Kulübü Yolda’nın galasında sevişme rezaleti
Kaybedenler Kulübü Yolda’nın galasında sevişme rezaleti