Bakan Kaya: Ben imam nikâhı diye bir şeyi kabul etmiyorum

Bakan Kaya: Ben imam nikâhı diye bir şeyi kabul etmiyorum

Son Dakika Güncel Haberler

Bakan Kaya: Ben imam nikâhı diye bir şeyi kabul etmiyorum
Bakan Kaya: Ben imam nikâhı diye bir şeyi kabul etmiyorum admin
Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, Kaya, bir grup gazeteciyle sohbetinde, son günlerin en çok tartışma konusu olan müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:
 

"GİZLİ SAKLI NİKAH OLMAZ"


"Mevcut düzenlemede belediye başkanları, muhtarlar ve dış temsilcilikler nikâh kıyabiliyor. Buna ilave olarak il ve ilçe müftülerine nikâh kıyma yetkisi verilmesi söz konusu. Müftünün kıydığı nikâh resmi olacak.

Ben aslında imam nikâhı diye bir şeyi kabul etmiyorum. Asıl olan resmi nikâhın kıyılıp duyurulmasıdır.

Şimdi müftü nikâh kıydığında resmi olacak, yasal zorunlulukları yerine getirecek. Küçük yaşta evlilikler olamayacak, kadının tüm hakları korunacak. Evlilik yaşı değişmeyecek. Birden çok eş durumu olmayacak."


İMAMLARA MI DEVREDİLECEK?


Kaya, "Yani bu yetki imamlara mı devredilecek? İmam nikâhını resmileştirmiş olmuyor musunuz?" sorularına, "Hayır, bilmiyorum. O konuda hassas olmak lazım. İlçe ve il müftülerine yetki veriliyor sadece. Tasarıda şuna devredilir demiyor. Bence böyle de kalmalı.

Müftü kıysın nikahı, imam niye kıysın? Bu benim kişisel görüşüm. Kadınlar gerçekten mağdur, bu yolla bu mağduriyeti giderebiliriz" yanıtını verdi.


"NİYE KADIN SAVUNMA BAKANI YOK?"


Sayan Kaya, kadın bakan sayısının ikiye çıkmasıyla ilgili de "Kabinedeki erkek arkadaşlar, ‘Kabinede sayınız yüzde 100 arttı' diye espri yapıyorlar. Niye iki kadın bakan olsun, neden 10 olmasın? Ekonomi Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı niye bir kadına emanet edilmesin? Birçok ülkenin kadın savunma bakanı var. Niye kadın savunma bakanımız yok" diye konuştu.

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali Durust     0000-00-00 Eger ulke yonetiminde daha fazla soz sahibi olup daha fazla haklara sahip olmayi istiyorsaniz put dediginiz Atatürk'ün ilke ve inkılaplarinin koruyucusu olacaksiniz yok edicisi degil. Milletvekili ve bakan olma, secme ve secilme hakkini Amerikadan bile once kadinlara veren o idi.
HASAN YILDIRIM     0000-00-00 İmam nikahı da ALLAH katıdır sayın bakanım.Allah bilsin yetmezmi.Herkes zaten duyar.Resmi de gerekli tabi ki de.Bizim nazarimizda en önemlisi imam nikahidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selin'den Çok Konuşulacak Simge Sağın Göndermesi
Selin'den Çok Konuşulacak Simge Sağın Göndermesi
Meydan Okudu: Kanıtlanırsa Ülkeyi Terk Ederim
Meydan Okudu: Kanıtlanırsa Ülkeyi Terk Ederim