Ayvalık'ta 15 hektarı kül eden yangında şüphe!

Ayvalık'ta 15 hektarı kül eden yangında şüphe!

Tabiat Parkı Sözcüsü Nebahat Dinler: Doğal parklar denetim altındadır. Bu yüzden kasıt ihtimali yüksek

Ayvalık'ta 15 hektarı kül eden yangında şüphe!
Ayvalık'ta 15 hektarı kül eden yangında şüphe! Editör

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Tımarhane Adası sırtlarındaki orman yangınıyla ilgili açıklamalarda bulunan Ayvalık Tabiat Parkı Sözcüsü Nebahat Dinler ile Platformun Yürütme Kurulu Üyesi Erhan Çiftçi, yangının çıkışında sabotaj ihtimalinin olabileceğini söyledi.

Dinler, “Yangın, tabiat parkının en güzel alanlarından biri olan Cennet Koyu’nda yaşandı. Türkiye’de her doğal parkın giriş ve çıkışları Orman Müdürlükleri tarafından denetim altındadır.

Tabiat parklarında herkes elini kolunu sallayarak gezemez. Bu parklarda ateşle piknik yapılamaz. Bizim tahminimiz, bu yangında kasıt olmaması düşünülemez” dedi.

Yanan yerlerde yapılaşmaya asla müsaade etmeyeceklerini ifade eden Dinler, “Kimse buna heves etmesin. Ayvalık Adaları Tabiat Parkının korunması adına ciddi hükümler var ve bizler de bu parkı korumaya sonuna kadar kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Yangının çıktığı alana gidip yakından inceleyen Ayvalık Tabiat Parkı Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Erhan Çiftçi de, “Yangın çok geniş bir alanda etkili olmuş.

‘Can kaybı yok’ diyorlar ama oradaki ağaçlar ve kuşların hepsi birer canlıydı. Gerçekten acı verici bir yangın. Yangının çıkış noktası deniz kıyısından uzak.

Yani bir sigara izmariti ya da piknikçi ateşiyle başlamış olabilme ihtimali bana göre yok. Zaten o bölgede çoban ateşi de olmaz, çünkü bölgede hayvancılık yapılmıyor. Bu yüzden de yangın bana göre şaibeli bir yangındır” diye konuştu. 

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muharrem İnce Hakkında Pucca'dan Olay Tweet
Muharrem İnce Hakkında Pucca'dan Olay Tweet
Ünlülerden Recep Tayyip Erdoğan'a Tebrik Mesajları
Ünlülerden Recep Tayyip Erdoğan'a Tebrik Mesajları