Fed Başkan Yardımcısı Fisher'in istifası doları zayıflattı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Başkan Yardımcısı Stanley Fisher'in istifa haberi, ABD Kongresi'ndeki uzlaşmayla toparlanan doları yeniden zayıflattı.

Fed Başkan Yardımcısı Fisher'in istifası doları zayıflattı
Fed Başkan Yardımcısı Fisher'in istifası doları zayıflattı Editör
Advert

Kuzey Kore geriliminin yanında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kongre'nin Demokrat üyeleriyle, ABD yönetiminin borç tavanını uzatma konusunda uzlaşmasıyla 3.45 lira sınırına kadar yükselen dolar, Fed içinde adı "faiz artırma yanlıları" arasında sayılan Fisher'in istifasıyla 3.43 liranın da altına indi.

Dolar 3.4255 liraya kadar indikten sonra hafif toparlanarak 3.43 lira sınırına dönerken, parite etkisiyle 4.09 lira düzeyine inen euro da yeniden 4.10 liranın üzerine yükseldi.

İş Yatırım'ın, "ABD borç tavanı ile ilgili anlaşma piyasaları bir miktar rahatlattı" başlıklı günlük piyasa bülteninde, "ABD başkanı Trumpın borç tavanı ile ilgili demokrat kongre liderleri ile üç aylık uzatma konusunda anlaşmaya varması piyasaları bir miktar rahatlattı.

Öte yandan, Fedin şahin üyelerinden Stanley Fisherin istifa edeceği haberi dolardaki kayıpları arttırdı" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

"Bugünün en önemli gelişmesi saat 14:45te açıklanacak Avrupa Merkez Bankası (AMB) kararı ve ardından Draghinin konuşması olacak.

"AMBnin varlık alımlarının azaltılması ile ilgili kararı Ekim ayından önce vermesi beklenmezken, bu konuda ve Euronun son dönemde güçlenmesi konusunda verilebilecek mesajlar, özellikle Euro/dolar paritesinin seyrini etkileyebilir.

"Yurtiçinde ise önemli bir haber akışı bulunmuyor."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İddialı Dizi Yüzleşme 4'üncü Bölümle Final Yapıyor
İddialı Dizi Yüzleşme 4'üncü Bölümle Final Yapıyor
Beklenmedik yakınlaşma!
Beklenmedik yakınlaşma!