Irma Kasırgası ABD'nin kapısına dayandı

Irma Kasırgası ABD'nin kapısına dayandı

Karayip'leri kasıp kavuran Irma Kasırgası'nın ABD'yi vurması artık an meselesi. Eyalette 6.3 milyon kişinin tahliyesine karar verilmesinin ardından dalgaların 4,5 metreye ulaştığı haberleri geliyor. Sosyal medyada hortum görüntüleri paylaşılıyor.

Irma Kasırgası ABD'nin kapısına dayandı
Irma Kasırgası ABD'nin kapısına dayandı Editör
Advert

Karayipler'de geçtiği adaları yerle bir eden Irma Kasırgası, ABD'nin güney eyaleti Florida'ya yaklaştı. Olağanüstü hal ilan edilen eyalette, 6.3 milyon kişi tahliye edildi. Günlerdir kasırgaya karşı önlem alan ABD kıyılarında su seviyesi gittikçe artıyor. Florida'da dalga boyu 4,5 metreye ulaştı. Sosyal medyada hortum görüntüleri paylaşılıyor.

"BURAYI TERK EDİN HAYATTA KALAMAZSINIZ"

Dün 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edilme kararının ardından rakam daha da yükseldi. Yetkililer şu ana kadar 6 milyon 300 bin kişinin bölgeyi terk ettiğini açıkladı. Florida valisi dün yaptığı açıklamada 'Burayı hemen terke edin. Hayatta kalamazsınız' uyarısını yapmıştı.

ABD Hava Kuvvetleri bölgedeki tahliye işlemleri için 'Fırtına Avcısı' olarak bilinen WC-130J 'Super Hercules' askeri tahliye uçaklarını gönderdi. 

Kasırganın şiddeti kategori dörde yükseltildi. Irma'nın ilk olarak Florida'nın Key West adasını etkisi altına alması bekleniyor. Dün gece 200 binden fazla eve elektrik verilemedi.

KASIRGA KÜBA'DA BÜYÜK HASAR OLUŞTURDU

Florida eyaletinin Miami kentinde yapılan tüm uyarıları ciddiye almayarak, bölgeyi terk etmeyenler de var.  HAber ajanslarıan yansıyan karelerde insanlar şiddetli yağmura rağmen sokaklara çıkıp eğleniyor.

Kasırga hafta içinde Karayipler'de 26 can kaybına neden olmuştu. Karayipler'in ardından Küba sahillerini vuran Irma Kasırgası Küba'da büyük hasar oluşturdu. Küba'nın kuzey sahilerindeki oteller bomboş kaldı.

KASIRGA ÖLÜMCÜL OLACAK

Canavar kasırganın bir sonraki durağı ise ABD'nin güney eyaleti Florida olacak. Anakaraya ulaştıkça 300 kilometrelik hızı gerileyen ve 270 kilometre/saat'e düşen Irma'nın kategorisi 5'ten 4'e düşürüldü ancak yetkililer kasırganın yine de ölümcül olacağını belirtiyor. Kasırganın Cumartesi geç saatlerde Florida kıyılarına ulaşması bekleniyor.

FLORİDA'YI YERLE BİR EDECEK

Federal Acil Durum Yönetimi Kurumu (FEMA) kasırganın Florida'yı yerle bir edebileceğini belirtiyor. Olağanüstü hal ilan edilen eyalette, 6,3 milyon kişinin tahliye edilmesine karar verildi.

Bu aynı zamanda ülke tarihinde görülen en yüksek tahliye rakamlarında biri. Georgia eyaletinde ise kıyı bölgelerinde yaşayan 540 bin kişinin tahliye edileceği belirtildi.

FLORIDA'DA 1 MİLYON KİŞİ BARINAKLARDA

Miami-Dade idari bölgesinde 10 bin kişi kasırga nedeniyle barınaklarda yaşamaya başladı. Bu bölgede de ABD tarihinin en büyük tahliyelerinden birinin gerçekleşebileceği kaydedildi.

ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA), Florida'daki barınakların 1 milyon kişiyi alabileceğini duyurdu. Kasırga nedeniyle yeni barınaklar açılırken, Atlanta'da birçok otele tahliye edilen vatandaşlar yerleştirildi.

Irma'nın Florida dışında Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Tennessee'de de şiddetli yağışlara neden olması öngörülüyor.

"ZAMANIMIZ DARALIYOR"

Florida Valisi Rick Scott, kasırga konusunda eyalet sakinlerine yaptığı uyarıda, "Zamanımız daralıyor. Tahliye bölgesindeyseniz şimdi gitmeniz gerekiyor.

Bu, eyaletin daha önce hiç görmediği derecede yıkıcı bir fırtına." ifadelerini kullandı. Vali Scott halka uyarısında ayrıca Irma'nın eyalette daha önce yaşanan Andrew Kasırgası'ndan çok daha büyük olacağını ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump da haftalık ulusa seslenişinde, Irma Kasırgası'nın "kesinlikle yıkıcı potansiyeli olan bir fırtına" olduğu uyarısını yaptı.

YAKITLAR BİTEBİLİR

Bölgede perşembe günü önünde uzun kuyrukların olduğu birçok benzin istasyonunda cuma günü yakıt bitmesi ve bazılarının kapatılması sonucu sıralar da kendiliğinden yok oldu.

Florida Valisi Scott, tahliye bölgelerindeki akaryakıt istasyonu sahiplerine yaptığı çağrıda mümkün olduğu sürece istasyonlarını açık tutmalarını istedi.

Scott, "Çalışanlarınızın güvenli şekilde bölgeden çıkabilmeleri için polisin eşlik etmesini sağlayacağız." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Emre Aşık'ın eşi Yağmur Aşık mahkemelik oldu
Emre Aşık'ın eşi Yağmur Aşık mahkemelik oldu
Ünlü ismin annesi ilaç verilerek öldürüldü
Ünlü ismin annesi ilaç verilerek öldürüldü